Co je to hydroterapie a jak pomáhá našemu zdraví?
Jaká je historie vodoléčby?
První zmínky o vodoléčbě jsou obsaženy ve Védách (1500 př.n.l). Vodu jako léčebný prostředek používali staří Egypťané. Existují důkazy, že vodu k léčebným účelům používali Asyřané, Babyloňané a Židé. Hippokrates (460-377 př.n.l) používal vodu pro léčbu mnoha onemocnění. Z Řecka do Říma byly přivezeny studie o léčebných vlastnostech vody lékařem Asclepiadem (114 - 59 př.n.l)
V Římě vodní lázně byly samozřejmostí. Svědčí o tom četné trosky starověkého římského období. Nejvelkolepější byly lázně Caracalla. V Římě bylo ke konci I století 170 veřejných lázní, některé z nich patřily městu, jiné soukromým vlastníkům. Ke konci IV. století Řím napočítal již kolem jednoho tisíce lázní. Každý okres měl v průměru 60-80 lázní. Muž, který se snažil získat oblibu mezi svými krajany, nebo chtěl projevit lásku ke svému městu, která byla tak typická pro staré Italy, opravoval na vlastní náklady zchátralé zařízení lázní nebo dal spoluobčanům právo na jejich věčné používání zdarma.
Agrippa poskytl obyvatelstvu Říma bezplatné návštěvy lázní po dobu jednoho roku, přičemž z vlastních prostředků hradil veškeré výdaje. "Lázně, víno a láska – až do stáří žijeme spolu": neznámý autor dal slovo "lázně" dopředu dle hexametru (antický styl verše) ale lázně si opravdu zaslouží užívat tohoto místa i podle své důležité role ve starověkém římském životě.
Fyziologie hydroterapie
Voda je jednou z hlavních složek životního prostředí člověka a lidé, kteří pociťují k vodě idiosynkrazii (přecitlivělost) jsou velmi vzácní. Voda je nejznámější podnět, který u nás již od početí vyvíjí nepodmíněné reflexy. Často se setkáváme s intolerancí ke studené vodě. Ale existují lidé, kteří dobře snášejí i účinky ledové vody. Těmto otužilcům koupání v ledové vodě přináší velké potěšení. Otužilci jsou ovšem poněkud "zvláštní" lidé a rozhodně je nepotřebujeme napodobovat. Ale vzhledem k tomu, že průměrný člověk v průběhu života stále nosí oblečení, které vytváří zvláštní mikroklima svého majitele, jsou většinou špatně snášeny i neveliké teplotní rozdíly. To je důvod proč univerzální rada o aplikaci sprchy se střídavě teplou a studenou vodou jako recept na odstranění křečových žil je přijímána s respektem, ale ve většině případů nebývá vůbec prováděna. Člověk, zvyklý na pohodlí, se nechce nutit ke kontrastnímu sprchování. Se "Sprchou Alexejeva" můžete provádět hydromasáže studenou i teplou vodou. Podrobnější informace naleznete v článku: jak spravně používat masážní sprchu.
Hlavní efekty hydromasáže masážní sprchou
- V hydroterapii je důležitý efekt, který nastává po terapii. To je důvod, proč doporučujeme provádět masáže v cyklech-10 dní hydromasáží a potom udělat pauzu. Význam přestávky spočívá v tom, že účinky hydroterapeutické léčby se během pauzy nejen zachovávají, ale také zesilují. Během této 7 pauzy tělo nejen "interpretuje" změny, které nastávají, ale ukládá je. To je důvod, proč dlouhodobé výsledky hydroterapie jsou často lepší, než ty bezprostřední. Dlouhodobý účinek intenzivních ošetření vodou se udržuje 4 až 6 měsíců. Doporučené intervaly mezi léčebnými cykly - 5 až 10 dnů.
- Další předností hydroterapie je výborná slučitelnost s jinými lékařskými prostředky. Zvyšuje citlivost organismu na farmaceutické prostředky. To je třeba vzít v úvahu, protože po 2-3 cyklu masáží "sprchou Alexejeva", budete muset přehodnotit obvyklé dávkování předepsaných léků.
- Obecně masáž "sprchou Alexejeva," nepůsobí nijak bolestivě. Ale přítomnost chronických onemocnění může způsobit, že některé části těla budou k vodní masáži velmi citlivé:
Horní části hrudníku: onemocnění srdce a cév
Horní část zad: onemocnění rukou, zápěstí (syndrom karpálního tunelu), osteoartróza, chronická únava
Horní části břicha: funkční poruchy vnitřních orgánů
Holeně: funkční poruchy žlučníku a jater. Více bolestivé jsou vnitřní strany nohou a paží. Při prvních aplikacích snižujte intenzitu hydromasáže těchto oblastí. Za nedlouho se citlivost těchto oblasti sníží a budete je moci masírovat bez omezení. Při přibírání váhy u žen se v horní části boků a to na jejich vnitřní straně často tvoří typické tukové vrstvy. Jsou nevzhledné a brání volnému pohybu. Dříve se myslelo, že se jich můžeme zbavit pouze konkrétním fyzickým cvičením. Ale pokud budete pravidelně provádět masáž této části těla (s dodržováním krátkých přestávek), můžete se jich zbavit bez cvičení.
- Hydroterapie má tréninkový účinek. Je účinná pro zpevnění těla, zvyšuje odolnost vůči různým faktorům životního prostředí a stresovým zátěžím, prevenci chorob, stimuluje vyrovnávací adaptivní proces a také působí na rozvoj a posílení svalů.
Další informace naleznete také v sekci ke stažení